Şagi halı yıkama

Blog

Şagi Halı Yıkama

Şagi halı yıkama konusunda uzman olan Esenler Halı yıkama fabrikası günümüzde sıklıkla kullanılan bu halılarda özel temizleme yöntemi uygulamakta ve maksimum temizlik elde etmektedir.  Bu sayfada Şagi (shaggy) halıları kısaca tanıtmaya çalışacağız ve temizlenme yöntemlerine değineceğiz. Unutmayın Esenler şagi halı yıkama hizmeti için firmamızı tercih edebilirsiniz.

Şagi (shaggy) Halılar

Kadınlar için evlerinde şıklığı tamamlamanın en büyük unsurlarından biri halılardır. Son yıllarda bu halılara hem renkleriyle hem de havalı görüntüleriyle hayatımıza giren Şagi (shaggy)halılardır. Bu halıların diğer halılara göre en belirgin özelliği kalın ve uzun tüyleri nedeniyle hayvan postlarını andırmalarıdır. Farklı farklı ebatları olan bu halıların geneldeki tüy uzunlukları 3cm ile 5 cm arasında değiştiği gibi kıvrımlı ve düz şeklinde olanlar da vardır. Ama tabi kullandıkça kirlenen ve ilk günkü görünümlerini yitiren halılar kadınlar için kâbusa da dönüşebilir. O yüzden düşündük ki bu halının temizliği hakkında biraz bilgi vererek belki bu kâbustan biraz olsun kurtulmalarına sebep olabiliriz.

Şagi Halı Nasıl Temizlenir?

Fabrikalarda halı yıkama:

 • Öncelikle halılar kontrol edilmelidir. Leke, yırtık, sökük varsa müşteri bilgilendirilir.
 • Yıkanacak halıya göre fırça seçimi yapılır.
 • Kullanılacak olan şampuan seçimi de halıya göre yapılır.
 • Otomatik halı yıkama makinesinin programı ayarlanır ve yıkama işlemine başlanır.
 • Aynı makinede durulama işlemi yapılır ve bol su ile durulanır.
 • Sıkma makinesine aktarılarak sıkılır ve kurutma odalarına asılır.
 • Son olarak şagi halılar paketlenerek servise çıkarılır.

Evlerde halı temizliği:

 • Evlerde yapabileceğiniz basit yöntem, şagi halıyı temizlerken halıyı silkelemek ve sonrasında üzerini çok sert olmayan bir fırça ile silmek olacaktır.
 • İkinci olarak Şagi halı yıkamak için halı üzerinde biriken kılları ve tozları almak için bez kullanabilirsiniz. Ama tabi buradaki püf nokta bezin fazla ıslak olmaması nemli bir bezi halı üzerinde gezdirip kıl ve tozları alarak bu işi hızlı ve pratik olarak çözümleyebiliriz.
 • Toz ve kılları halıdan arındırdıktan sonra sıvı sabun veya çok önermemekle birlikte Arap sabunu kattığınız bir suyla halıyı silip durulayın. Ama bir kez daha üzerini çizmek istediğim konu halıya zarar verebilecek olan Arap sabunu kullanımı konusunda dikkatli olmak yarar var.
 • Duyumlarımıza göre halıların çamaşır makinesine atılıp temizlenme çabası içine girildiği geldi. Fakat bu yöntem kesinlikle şagi halı yıkama yöntemi değildir. Çünkü bu yöntem bu halıların tüylerine ve şekillerine kesinlikle zarar vermekte.
 • Bir başka yöntem de tabi eğer evinizde mevcutsa Şagi halınızı yıkamak için halı yıkama makinesi de seçenekleriniz arasında. Bu seçenek diğerlerine göre elbette ki daha kolay ve zahmetsiz bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Son olarak en kolay yöntem bu işi kendinizi yormadan uğraşıp yorulmadan yapacağınız halı temizliği yapan firmalara başvurmaktır. Dilerim anlattıklarımız size bu konuda ışık tutacaktır.

Görüldüğü gibi şagi halılar temizlik bakımından hassas ve zor temizlenen halılardır. Dolayısıyla bu halıları temizleme aşamasında profesyonel destek almanız büyük önem taşımaktadır. Esenler Halı Yıkama firmamız sizelere bu konuda yardımcı olmakta ve son teknoloji halı yıkama fabrikamızda halılarınız hijyen bir temizliğe kavuşmaktadır.

 

Bir yanıt yazın